. پارك انقلاب يا چشمه صفاد الاسود:

پارک جنگلی انقلاب در کنار چشمه پرآب صغاد الاسود (چغر سیاه) در جنوب اقلید واقع شده که پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط  شهرداری اقلید احداث شده است. این پارک با آب فراوان ، درختان بید طلائی و مجنون، و آبشارهای کوچک مصنوعی متعدد محل مناسبی برای تفریح واستراحت اهالی شهردرفصل بهار و تابستان می باشد که به دلیل آب وهوای ییلاقی ازشهرستانهای  همجوار نیز مردم به این محل می آیند.

penghlap.jpg] 

 2.چشمه محمد رسول الله:

چشمه رسول الله (ص)با آبی زلال و گوارا که از دل کوه بیرون می آید محلی بسیار جالب و دیدنی است، که در سالهای اخیر در کنار این چشمه مرکزپرورش ماهی قزل آلا احداث شده است.

3.چال بابا شاه(بوشا):

تفریگاهی است زیبا که در جنوب غربی شهر واقع شده است .

babashah.jpg]

4.دریاچه کافتر:

 این دریاچه درکنار روستای کافتر واقع شده ومساحت آن 48 کیلومترمربع است و دومین دریاچه آب شیرین بعدازدریاچه پریشان است که زیستگاه طبیعی پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی های کپور و آمور می باشد. وجودچشمه سارها وقنوات متعدد علاوه برایجاد مناظر زیباودیدنی زمینه مساعدی برای پرورش ماهی قزل آلا  فراهم  نموده است.

5.تنگ براق:

يكي از روستاهاي بسيار زيبا و خوش آب و هواي شهرستان است كه تا مركز شهر حدود 110 كيلومتر فاصله دارد. درکناراین روستا تنگه ای در ميان انبوه درختان سربه فلک کشیده با چشمه هاي متعدد و رودخانه ای خروشان، غارهای زیبا، آبشارها، آبچک ها و ستونهای آهکی معلق مناظری بدیع و چشم نواز را به وجود  آورده است.

tangb.jpg]

6.حوضچه

در دامنه یکی ازکوههای اقلید بنام تل قلات، در مركز شهر، سنگ نوشته اي به خط پهلوي به طول 2متر و   عرض 88 سانتي متر وجود دارد كه به شكل حوضي است كه  قبر بوده و بازمانده از زرتشتيان اين منطقه پيش از اسلام است.

gabr.jpg]

7.قدمگاه سده:

چشمه اي پر آب، در ميان انبوه درختان سر به فلك كشيده، در80 کیلومتری اقلید ودر حوالی بخش سده میباشد كه در دامنه اي زيبا با آب و هوایي مطبوع  يكي از مناظر طبيعي و دست نخورده استان فارس مي باشد .

gsedeh.jpg]

8.گور بهرام:

در فاصله 55 كيلومتري اقلید ونزدیک دهستان آسپاس منطقه اي باتلاقي وجود دارد كه مشهور به گور بهرام است . چنين شهرت دارد كه بهرام اسانی براي شكار گور خر در اين منطقه اسب مي تاخته و در اين باتلاق ناپديد شده است، وشکارگاه ویکی ازقصرهای هفتگانه وی در آنجا بوده است.این مطلب دربرخی کتب ازجمله« تاریخ ایران» اثر سرجان مالکم بیان شده است.

gbahram.jpg]

9.امامزاده ها:

  امامزاده  عبدالرحمن فرزند امام حسن مجتبي

      امامزاده عبد الرحمن در مركز شهر و در قسمت غربي تل قلات قرار گرفته و از احفاد امام حسن مجتبی (ع) مي باشـد و نيز گلزار شهـداي اقليد در  .كنـار امام زاده عبد الرحمن قرار گرفته است.

 

امامزاده زبيده خاتون اقليد از فرزندان امام محمد باقر

      امامزاده زبيده خاتون كه در جنوب جاده اقليد- سرحد قرار گرفته و امامزاده زينب خاتون كه در مركز شهر و در كنار محلي به نام محمد شاهي واقع شده و هر دو امامزاده از نوادگان امام محمد باقر (ع)ميباشند .   

 

     امامزاده  سيد محمد در روستاي كافتر فرزند حضرت ابوالفضل

 

       بارگاه مقدس امامزاده سيد محمد(ع) در 85 کیلومتری اقلید، دردامنه کوهی بلند ومشرف بر دریاچه زیبای كافتر قرار دارد که درفصول  بهار وتابستان، اهالی اقلید وشهرستانهای همجوار(آباده، مرودشت، خرم بید) ونیزعشایر منطقه، برای زیارت واستفاده ازآب وهوای  سالم چند روزی رادراین محل می گذرانند       

 

 

    امامزاده  اسماعيل روستاي امامزاده اسماعيل از نوادگان امام موسي کاظم 

         امامزاده اسدالله شولان از نوادگان ائمه

         امامزاده  زيد علي روستاي محمد آباد از نوادگان امام موسي كاظم

         امامزاده ابراهيم خنجشت از نوادگان امام موسي كاظم

         امامزاده زينب خاتون خواهر زبيده خاتون اقليد از دختران امام محمد باقر

         امامزاده جعفر روستاي بازبچه از نوادگان ائمه

         امامزاده  شاه نجف روستاي جدول نو از نوادگان ائمه

         امامزاده  شاهزاده ابراهيم حسن آباد از نوادگان ائمه

         امامزاده  شمس الدين محمد دزد كرد فرزند امام موسي كاظم

         امامزاده  عباس علي كوشك زر از نوادگان ائمه

   بقعه هاي زير مورد توجه مردم است:   

        بقعه سيد ابوالحسن اقليد

       بقعه پير محمود اقليد

       بقعه سيد محمد قلعه سيد محمد اقليد

       بقعه بابا شيخ احمد روستاي بابا شيخ احمد

       بقعه شاه غيب در روستاي آسپاس

 

 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1390-10-18 21:41        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ